Kara Fırın Yapım Aşaması

0
4667
Ekmek Fırınları 27

Kara fırın yapım aşamasını, hangi evrelerden geçilerek yapıldığını sizin için fotoğrafladık.

Ömer Usta’nın babadan gelme yeteneği ve zanaati ile yaptığı kara fırın ların yapım aşaması resimlerdeki gibidir.

 

Sofralarımızın vazgeçilmezi, Türk halkının temel gıda maddesi ekmek. Tarladan sofraya gelene kadar, kara fırın yapım aşaması na gelene kadar çok zahmetli bir serüvendir ekmeğin öyküsü.

Ekmeğin tarih tarafından bilinen en eski öyküsüne göre; çok eskiden insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılıp kurutulmuş buğday kırmasında gözeneklerin oluştuğunu yani mayalandığını görmüşler ve gözenekli hamur kütlesini sıcak taşlar üstünde (kara fırın yapım aşaması nda faydalanılan bilgiler) pişirdikleri zaman lezzetinin çok iyi olduğunu idrak etmişler.

Cilalı Taş Devrinde kestane, meşe palamudu gibi bazı un haline getirilebilen bitkilerin ezilip su ile karıştırıldıktan sonra ortaya çıkan hamurun, ısıtılmış taşlar kara fırın yapım aşaması üstünde veya közlü kül içinde pişirilerek yapıldığı da biliniyor.

İlk ekmeğin yapılışı, Mısırlılar zamanında buğdayın taşların arasında ezilip un yapılmasına dayanır. Ardından unu hamur haline getirmek için su ile yoğrulmuş, şekillendirilmiş, şimdiki fırınlara benzeyen taş oyuklarında (kara fırın yapım aşaması) veya kızgın toprağın üzerinde pişirilmiştir. Ekşimiş hamuru ‘maya’ olarak ilk kullananlar da yine Mısırlılardır. Eski Mısır kabirlerinde, bu anlattığımız ekmeklerin taşlaşmış numuneleri bulunmuştur. İbraniler ilk yaptıkları ekmeklerini ince tabakalar halinde fırında pişiriyor ve ekmeği dilimlemek yerine galeta veya peksimet gibi kırıyorlarmış.

Türkiye’de en çok yenen besin kaynaklarının en başında gelen ekmeğin Anadolu’daki tarihi milattan önce sekiz binli yıllara kadar uzanır.

Türkler arasında ekmek; çok eskiden de şimdi de, toplumda saygı ve sevginin, bereketin ifadesi olduğu için yeri çok kutsaldır. Geleneklerin, çabanın, medeniyetin sembolü olan, kültürel bir değerdir. Ekmek asırlardır lezzetli ve asıl besin olarak sofralarımızın vazgeçilmezi dir, ekmeksiz sofra kurulmaz, sofraların temel gıdasıdır.

Osmanlı zamanında ekmek tezgahlarda, ekmek fırınlarında, küfelerde, pazarlarda, sokak aralarında şimdiki simitin satıldığı gibi satılırdı. Ekmek imalatında hile olursa cezasız kalmazmış. Fırıncılar hem çok muteber olurlarmış, aynı zamanda kuralları ihlal ettikleri zaman cezalandırılan meslek grubuydu. Tarihimizde bile ekmek hususunda çok önemli kanunlar varmış. Bu kanunların en başında geleni ise; Sultan II. Bayazıd Fermanı ile uygulamaya koyulması sağlanan, dünyada da “Standardizasyon” anlamındaki ilk kural ve bu günkü anlamda ilk “standart” olan “Kanunname-i İhtisabı-ı Bursa” (1502) dır.

Kanunun yazıt ve boyut ölçülerinin aslı ile korunarak Türk Standartları Enstitüsü aracılığıyla yayımlanan; 2002 baskılı belgenin aslıda, Topkapı Müzesinin Reva Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir. Kara fırın yapım aşaması

https://tasfirinomerusta.com/kara-firin/pide-firini/

Kara Fırın Yapım Aşaması Kara Fırın Yapım Aşaması 1 Kara Fırın Yapım Aşaması 2 Kara Fırın Yapım Aşaması 3 Kara Fırın Yapım Aşaması 4 Kara Fırın Yapım Aşaması 5 Kara Fırın Yapım Aşaması 6 Kara Fırın Yapım Aşaması 7 Kara Fırın Yapım Aşaması 8 Kara Fırın Yapım Aşaması 9 Kara Fırın Yapım Aşaması 10 Kara Fırın Yapım Aşaması 11 Kara Fırın Yapım Aşaması 12 Kara Fırın Yapım Aşaması 13 Kara Fırın Yapım Aşaması 14 Kara Fırın Yapım Aşaması 15 Kara Fırın Yapım Aşaması 16 Kara Fırın Yapım Aşaması 17 Kara Fırın Yapım Aşaması 18 Kara Fırın Yapım Aşaması 19 Kara Fırın Yapım Aşaması 20 Kara Fırın Yapım Aşaması 21 Kara Fırın Yapım Aşaması 22 Kara Fırın Yapım Aşaması 23 Kara Fırın Yapım Aşaması 24 Kara Fırın Yapım Aşaması 25 Kara Fırın Yapım Aşaması 26 Kara Fırın Yapım Aşaması 27 Kara Fırın Yapım Aşaması 28 Kara Fırın Yapım Aşaması 29 Kara Fırın Yapım Aşaması 30 Kara Fırın Yapım Aşaması 31 Kara Fırın Yapım Aşaması 32 Kara Fırın Yapım Aşaması 33 Kara Fırın Yapım Aşaması 34 Kara Fırın Yapım Aşaması 35 Kara Fırın Yapım Aşaması 36 Kara Fırın Yapım Aşaması 37 Kara Fırın Yapım Aşaması 38 Kara Fırın Yapım Aşaması 39 Kara Fırın Yapım Aşaması 40 Kara Fırın Yapım Aşaması 41 Kara Fırın Yapım Aşaması 42 Kara Fırın Yapım Aşaması 43 Kara Fırın Yapım Aşaması 44 Kara Fırın Yapım Aşaması 45 Kara Fırın Yapım Aşaması 46

https://search.google.com/local/posts?q=Ta%C5%9F+F%C4%B1r%C4%B1n+Kara+F%C4%B1r%C4%B1n&ludocid=17517545531894763139&lpsid=4338887377547228096

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here