Pide Fırını ve yapımı detayları

0
4946

Pide Fırını

Ergonomi ve kullanışlılığı ön plana alarak sizin için tasarlıyoruz. Yandan yanmalı pide fırını çeşitleri ile size hizmet vermeye devam ediyoruz. Yaptığımız fırınlarda çok kaliteli, lezzetli, pide ve ekmekler yapabileceksiniz.

Pide fırını nın yapım aşamasında kullanılan gereçler;

1-) Yanmaz ateş tuğlası

2-) Kırılıp un ufak edilmiş cam parçaları

3-) Ateşe mukavemetli çamur sıva harcı

4-) Cam yünü

5-) Tuz

Tuğla , harç ve benzeri gibi gereçler.

Saydığımız gereçleri fırının yapılış şekline göre farklılık gösterir.

Buradaki püf noktası fırının içindeki sıcaklığı mümkün mertebe korumaktır.Fırının tabanına yani zeminine döşenen cam kırıkları veya tuz sıcaklığı tam anlamıyla tutmaya çalışmaktır. Çünkü alev alev yanan ateş aynı zamanda pide fırını nın tabanını da ısıtır.

Yazıyı çok uzatmadan daha detaylı pide fırını yapımına başlayarak devam edelim.

En alt kısmı taban. Bu bölüm taş, yığma tuğla, beton vesaire ile yapılabilir. Buradaki gaye tabanın yüksekliğini ve izolasyonda kullanılacak olan cam ve tuzun altını ayarlamak.

Bir üst kısımında ise cam kırıklarının doldurulması vardır.

Cam çok iyi bir ısı izolasyon malzemesidir. Burada da bol bol cam kırığı ile döşenmesi gerekir. Örnek olarak 20-25 santimetre yüksekliğinde.

Yapım aşamasında bir üst bölümünde ise tuz. Bu bölümü de yine 4-5 santimetre yüksekliğinde kaya tuzu ile kaplanıyor.

Bu katmanların tamamının arasına ince bir harç atabilirsiniz. Veya en altını yaptılmasının ardından, cam ve kaya tuzu beraber yerleştirip üstüne de harç atabilirsiniz.

Diğer aşamaya gelince;

En son koymamız gereken kaya tuzunu da döşedikten sonra bir üst bölüme tabana ısıya dayanıklı tuğlanın döşenmesi. Bu etapta taban tuğlası çok dikkatli ve tesviyesine çok dikkat ederek döşememiz gerekir. Çünkü aralarındaki aralıklar ne kadar az olursa ısı kaybı da o kadar az olacaktır. Çünkü fırını ateşlemenin ardından pide fırını içindeki sıcaklık en az 2-3 saat stabil olmalıdır.

Tabana döşenen ısıya dayanıklı tuğla da döşenmesinin ardından sıra pide fırını nın kubbesinin yapımına. Pide fırını nın kubbe şeklinde olmasının amacı, yanan ateşin dumanının pişen gıdalara değmeden yukarı çıkması aynı zamanda kubbeyi dolanıp bacadan uzaklaşması ve pide fırını nı da böyle ısıtması.

Kubbenin yapılması için yukarı bölümlerini isterseniz ateş tuğlası isterseniz de yığma yani briket, evvelden evlerin yapıldığı küçük içi dolu kahverengi tuğlalardan da yapılabilir.

Kubbenin yapılması ustalık ve zanaat ister. Sebebi ilerleyen zamanlarda sıcaklığı aldığında arasındaki harcın tuğlaların birbirini salıp çökmemesi gerekir.

Bu konudaki resimlerimize bu adresten ulaşabilirsiniz https://tasfirinomerusta.com/kara-firin-yapim-asamasi/

 

Pide Fırını Pide Fırını 1 Pide Fırını 2 Pide Fırını 3 Pide Fırını 4 Pide Fırını 5 Pide Fırını 6 Pide Fırını 7 Pide Fırını 8 Pide Fırını 10 Pide Fırını 11 Pide Fırını 12

 

https://koltuktamiri.net/koltuk-tamiri/suadiye-koltuk-takimi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here