Taş Fırın Ustası

0
5556
taş fırın ustası

Taş Fırın Ustası

Taş Fırın Ustası

Bu yazımızda sizlere Fırın Nedir ve Çeşitleri Nelerdir hakkında geniş çap da bilgi vermeye çalışacağız.

Her tarafından eşit derece de ısı alması ile pişirilmesi ya da eritilmesi gerekli olan şeyleri pişirmeye ya da eritmeye yarayan ocaklar fırın olarak adlandırılır. Her tarafı kapalı olduğundan dolayı ısıyı içerisin de tutarak işlevini gerçekleştirmektedir. Fırınlar kullanılacakları işin durumuna göre farklı çeşitlere sahiptir.

Çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

 1. Kara Fırın
 2. Taş Fırın
 3. Pide Fırını
 4. Seyyar Fırın
 5. Lahmacun Fırını

Fırınlarda Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

 1. Oldukça fazla yakıt tüketimi
 2. Kullanılan fazla yakıta rağmen beklenilen sonucun elde edilememesi
 3. Fırın taban kısmının beklenenden kısa sürede soğuması
 4. Fırının kendi ortamını oldukça fazla ısıtması

Kara Fırın Nedir?

Odunlu fırın ismiyle de bilinen kara fırın çeşitleri 4 – 6 metrelik uzunluğa ve 3 – 5 metre de genişliğe sahiplerdir. Kara fırının taban bölgesi elips şeklinde, tavan bölgesi kubbe şeklindedir. Ateş tuğlalarıyla örülü ve 1 m tavan yüksekliğine sahip fırınlara kara fırın adı verilmektedir.

250 ile 300 derece arasındaki bir sıcaklık derecesin de ısıtılan bu fırınlar kapak ile kapatılır ve 10 dakika kadar bu fırınlar bu sıcaklık ile kapağı kapatılarak beklendikten sonra pişirme işlemine geçilir.

Ekseriyette bu fırınlar da pişirme süreleri 2 saate yakındır. 2 saatten sonra pişirme işlemi devam edecek ise ısıtma işlemi tekrarlanarak fırın pişirme işlemi için aynı kıvama getirilir.

Kara Fırın Doğalgaz Dönüşümü

Kara fırın doğalgaz dönüşümü, genellikle kafe, lokanta, fırın ve pastaneler gibi mekanlarda kullanılır. Günümüzde oldukça çok tercih edilen fırın doğalgaz dönüşümlerinden biri olan kara fırın doğalgaz dönüşümlerinin kanun ile ilgili yönetmelikleri ve kalite standartları belirlenmiştir.  Kanun ve standartlara uygun olan fırın ve fırın brülörleri kullanılması oldukça her yönden önem arz etmektedir. Kara fırında oluşabilecek atık gazların tahliye işlemi için ise baca sistemi kullanılmaktadır.  Bu baca sistemi için baca hesaplamaları ise standartlara uygun bir şekilde yapılmaktadır.

Kara fırın için brülörler, rijit bağlanma şekliyle bağlana bilirliği olması önemlidir. Kapak plakasının kalınlığı en azından 10 mm’den ince olmamalıdır.

Herhangi bir durumda brülörü yerinden sökmek gerekirse aktif gaz akışının direk kesilebildiği bir sistemin kurulu olması da aynı şekilde kara fırın doğalgaz dönüşümünde önemli faktörlerden biridir.

Taş Fırın Nedir?
Taş Fırın Ustası

İçerisinde odun yakılmakta olan ve yüksek ateşlere dayanabilen tuğladan imal edilmiş olan ve pişirme süresi diğer fırınlara oranla daha fazla olan fırınlara taş fırın adı verilmektedir. Bu fırınların en büyük özelliği pişirilen malzemenin altı ve üstü, iç ve dış kısmı aynı şekilde pişerek daha sağlıklı pişirme gerçekleştirmesidir. Bu yüzdendir ki pişirme süresi diğerlerine nispetle daha uzun olmaktadır. Taş ve tuğla malzemelerinden yapılmakta olan bu fırınları paslanmaz malzemeden yapılan seyyar fırınlar ile bir tutmak gerçekten çok öte bir bilgi paylaşımı olmaktadır. Maalesef böylesi paylaşımları bu husus da bilgisi olmayan müşterilere lanse edenler olmaktadır.

Taş Fırınlarda Doğalgaz Dönüşümü

Taş fırınlar aynı kara fırınlarda olduğu gibi kalite ve standartlara uygun brülörler kullanılmaktadır. Brülör ve yanma hücresi arasındaki fazla havanın girişine izin veren kontrolün dışında istenmese de bazı aralıklar bulunabilmektedir. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için kullanılan brülör, flanş dan yardım alınarak yanma hücresi bölgesine sabitlenmelidir. Taş Fırın Ustası

Bazı brülörler sıcak su kazanına göre imal edildiklerinden dolayı brülörün alev kısmı yanma hücresi bölgesine uyabilecek şekilde ayarlanmalıdır. Eğer bu ayarlanma söz konusu değil ise yanma hücresi bölgesi baştan dizayn edilmelidir.

Brülör temiz hava ihtiyacını karşılayan alt havalandırma sistemi ve üst havalandırma sisteminin asla el değmeyecek ve bir başkası tarafından müdahale görmeyecek şekilde yerleşiminin yapılması gerekmektedir.

Taş fırının duman geçişini sağlayacak kanalın maksimum 5 metre olabilecek şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Yatay konum da olan duman kanalını temizleme kapaklarının kapalı bir şekilde olması ile hava girişlerinin engellenmesi sağlanmalıdır. Taş Fırın Ustası

Taş Fırın Ekipmanları
Taş Fırın Ustası

Doğalgaz dönüşümü için kullanılacak olan taş fırın ekipmanlarını şöyle sıralayabiliriz;

 1. Hava Presostadı
 2. Hava Klapesi
 3. Emniyet Vanası
 4. Gaz Presostadı
 5. Butonlu Manometre
 6. Ani Durumda Kapatmak İçin Vanası Bulunan Gaz Basıncı Regülatörü
 7. Elle Kapama Vanası
 8. Filtre
 9. Gaz Yolu İçin Armatörler
Pide Fırını veya Lahmacun Fırını

Orta çap da bir lokanta açmak ve pide fırını ya da lahmacun fırını yapmak istiyorsak fırın için yaklaşık olarak 3 m2 lik alan yeterli olacaktır. Ancak bu lahmacun fırınını evimiz için yapıyorsak yaklaşık 1,5 m2 lik alan oldukça yeterli olmaktadır.

Gerekli pide fırın ekipmanları şöyle sıralayabiliriz;

 • Ateş tuğla
 • Cam parçacıkları
 • Çamur sıva (ısıya karşı dayanıklı olmalı)
 • Cam yünü
 • Tuz

Bu ekipman ve malzemeler fırının boyutu ve yapılış şekline binaen değişebilmektedir. Fırını inşa eder iken merkeze alınıp dikkat edilecek husus fırının içerisinde vuku bulacak olan ısıyı muhafaza edip koruyabilmek ve bu ısıdan istifade edebilmektir. Taş Fırın Ustası.

Fırın taban zemin kısmında kullanılacak cam parçacıkları ve tuz tamamen ısıyı muhafaza edebilme noktasında verimi artırabilmek için kullanılmaktadır. Böylelikle taban zemininde sıcak olması sağlanır iken orada ki ısıyı da uzun süre o bölgede tutabilme imkânı sağlanmış olacaktır.

En alt zemin beton ve taş tuğla ile yapılmakta hem fırın yüksekliği ayarlanmakta hem tuz ile cam parçacıklarının kullanılacağı zemin uygun hale getirilmektedir. Yükseklik ayarlandıktan sonra olabildiğince alt zemin cam parçacıklarıyla döşenmelidir. Yaklaşık 15 – 20 cm lik alana uygulanmalıdır. Oldukça kuvvetli ısı yalıtım özelliğine sahip olan cam parçacıkları ısıyı mükemmel bir şekilde tutabilmektedir. Taş Fırın Ustası

Bir üst bölge de ise tuz kullanılmalı, yaklaşık 4 – 5 cm lik bir alan kaya tuzu denen tuz türüyle döşenmelidir. Kullanılan bütün katmanlar arasına ince olmak şartıyla beton atılabilir. Veyahut beton atılan alt zemin den sonra cam parçacıkları ve tuz kullanıldıktan sonra da beton atılabilir.

Bu işlemlerden sonra sıra ateş tuğlasının döşenmesi işlemiyle devam edilip oldukça dikkatli bir şekilde hatayı en aza indirecek bir biçimde döşenme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Tuğla aralarındaki açıklık içerideki havanın bulunma süresini belirleyecektir. Aralıkların az olması ısının bulunma süresini uzatacaktır. Fırını yaktıktan sonra en azından 3 saatten fazla ısısını koruyabilmelidir. Taş Fırın Ustası

Taş Fırın Ustası

https://tasfirinomerusta.com/referanslar/kara-firin-ustasi/

https://www.youtube.com/watch?v=4MQNhQ4eaKk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here